Federația internațională de șah (FIDE) a anunțat că îi retrage Rusiei calitatea de organizatoare a olimpiadei de șah, programată a se desfășura anul acesta la Moscova, în lunile iulie și august.
„Deteriorarea rapidă a situației geopolitice a determinat Federația să îi retragă Rusiei dreptul de a organiza olimpiada de la Moscova din 2022, olimpiada pentru persoanele cu dizabilități de la Khanty-Mansiysk și Congresul FIDE din anul 2022”, se arată într-un comunicat al FIDE.
Anterior, mai mulți șahiști importanți au cerut Federației Internaționale de Șah să îi retragă Rusiei calitatea de organizator, spunând că FIDE și-ar arăta astfel sprijinul pentru Ucraina, care a fost invadată de armata rusă pe 24 februarie.
Președinte al FIDE este rusul Arkady Dvorkovici, care a fost vicepremier în timpul guvernelor Medvedev.
Potrivit chess.com, șahistul rus Andrey Baryshpolets i-a cerut lui Dvorkovici „demisia imediată”.
La congresul FIDE din acest an, sunt programate alegeri și pentru șefia organizației, întrucât mandatul lui Dvorkovici expiră anul acesta.
În comunicatul citat, Consiliul de conducere al FIDE a mai precizat că va căuta „în timp util” noi organizatori pentru evenimentele anulate în Rusia.